هتلداری
هتلداری نماد یک ملت . . .
قالب وبلاگ
نمونه سئوالات تشریحی درس مدیریت مالی استاد علی صیاد زاده
 1. مقصود از تصمیم گیری درباره ی پذیرفتن یا رد کردن طرح چیست؟ معیارهای آن کدامند؟ (جواب: ارائه طرحی که باعث حداکثر کردن ثروت شرکت شود . معیارهای آن : دوره بازگشت سرمایه .ارزش فعلی خالص .نرخ بازده داخلی .)
 2. مهمترین هدف مدیر مالی یا مدیریت مالی چیست؟ (جواب: حداکثر کردن ثروت سهامداران)
 3. وظایف مدیران مالی را شرح دهید. (جواب: برنامه ریزی: پیش بینی وضع مطلوب و وضع آینده. جهت انجام هر برنامه ریزی لازم است که مدیر مالی به تنظیم یک بودجه جامع بپردازد. تامین مالی: تصمیم گیریهای مربوط به سرمایه گذاری مالی چه کوتاه مدت و چه بلندمدت که در این راستا شناخت بازارهای مالی مهم است. تخصیص مالی: دخالت بر چگونگی وضعیت وجوه در تخصیص بهینه ی منابع مالی. سیاست تقسیم سود: آشنایی با روشهای تقسیم سود و وضعیت آن بر وضعیت مالی شرکت میتواند کارایی و اثر بخشی مدیریت مالی را افزایش دهد. تحلیل گری مالی: تجزیه و تحلیل صورتهای مالی میتواند آینده را برای مدیریت مالی روشنتر سازد. کنترل کننده: با انجام وظیفه ی کنترل صحت عملیات مالی را تنظیم میکند. خزانه داری: با انجام وظیفه ی خزانه داری جریان ورود و خروج وجه نقد را کنترل میکند. علاووه بر وظایف ذکر شده ، وظایف عامی نیز برای یک مدیر مالی وجود دارد مانند سازماندهی ، هدایت ، رهبری و ...
 4. انواع صورتهای مالی را نام برده و توضیح دهید. (جواب: صورت سود و زیان: وسیله ای است برای تعیین قدرت سوددهی شرکت در یک دوره ی زمانی مشخص. ترازنامه: وضع مالی یک شرکت را در یک دوره ی زمانی نشان میدهد. صورت سود انباشته: سود انباشته ی یک سال عبارتست از مجموع سود انباشته پایان سال قبل و سود انباشته ی بدست آمده در همان سال که از کسر کردن سود سهام عادی از سود سهام خالص بدست می آید. صورت جریانهای نقدی: جریانهای نقدی شرکت در فاصله ی دو دوره ی زمانی مشخص که از داده های دو ترازنامه بدست می آید.)
 5. سود انباشته چیست؟ در کدامیک از صورتهای مالی از آن استفاده میشود؟ (جواب: سود انباشته ی پایان یکسال عبارتست از مجموع سود انباشته ی پایان سال قبل و سود انباشته ی حاصل شده در همان سال که سود انباشته شده ی آن سال از کسر کردن سود سهام عادی از سود سهام خالص آن سال بدست می آید. از سود انباشته در صورت سود و زیان استفاده میشود.
 6. اجزای اصلی ترازنامه را نام برده و یک ترازنامه کلی را رسم کنید. (جواب: ترازنامه دو بخش دارد :1- دارایی ها (عبارتند از جاری و ثابت) 2- بدهی ها (شامل جاری و بلندمدت) و سرمایه (تصویر ترازنامه))
 7. نسبتهای مالی به چنددسته تقسیم میشوند؟ ازهردسته یکی رابه انتخاب خودتان شرح دهید. (جواب: نسبتهای اصلی عبارتند از نسبتهای نقدینگی(نسبت جاری عبارتست از تقسیم دارایی های جاری به بدهی های جاری) ، نسبتهای فعالیت(گردش موجودی کالا عبارتست از تعداد دفعاتی که شرکت در سال موجودی کالای خود را میفروشد) ، نسبتهای بدهی یا اهرمی(نسبت بدهی های بلندمدت به حقوق صاحبان سهام که با استفاده از این نسبت مقدار منابع مالی شرکت که بوسیله ی بستانکاران تامین شده است را محاسبه میکنیم.) و نسبتهای سودآوری(سود هر سهم که برای محاسبه ی آن باید سود سهام ممتاز را از سود پس از کسر مالیات کم کرد.))
 8. یک طرح سرمایه ای در وضعیت نامطمئن دارای چه ریسکهایی است؟ (جواب: دو نوع ریسک 1- سیستماتیک که کاهش پذیر نیست مانند سیاسی ، اقتصادی و ... 2- غیر سیستماتیک که کاهش پذیر است مانند نوع مدیریت شرکت ، تولید شرکت و ... .)
 9. یک مدیر مالی فردی ریسک گریز است. چرا؟ ریسک گریزی را با شکل شرح دهید.(نمودار) (جواب: زیرا از آنجا که یک مدیر مالی هدفش به حداکثر رسانیدن ثروت سهامداران است وقتی ریسک بالاتری را میپذیرد که همراه با بازده بالاتری باشد پس یک مدیر مالی رفتار فرد ریسک گریز را دارد. (نمودار))
 10. ضریب بتا چیست و چگونه تعیین میشود؟ (جواب: ضریب بتا تعیین کننده ی نسبت ریسک سیستماتیک یک پروژه یا سهم خاص نسبت به کل بازار است. هرگاه بتا برابر با یک باشد ریسک آن پروژه برابر با ریسک سیستماتیک کل بازار خواهد بود ، اگر بتا بزرگتر از یک باشد مثلاً 1.2 یعنی ریسک سیستماتیک این پروژه 20% بیشتر از تغییرات بازده بازار است و اگر بتا کوچکتر از 1 باشد مثلاً 0.9 یعنی ریسک سیستماتیک پروژه 10% کمتراز تغییرات بازده بازار خواهد بود.)
 11. نرخ بازده تعدیل شده در کجا کاربرد دارد و چگونه محاسبه میشود؟ (جواب: برای استفاده از قواعد تصمیم گیری و شاخصهای مرتبط با آن علاوه بر تعیین جریانهای نقدی باید نرخ تنزیل را بدست آورد. نرخ تنزیل بر اساس شرایط نااطمینانی یا نرخ تنزیل تعدیل شده به صورت زیر محاسبه میشود:  )

موضوعات مرتبط: دروس مدیریتی
[ ۹۰/۱۰/۱۴ ] [ 14:39 ] [ سیدعلی معلم ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

فارغ التحصیلان کارشناسی مدیریت هتلداری شرکت آموزش، مطالعات و مشاوره سیاحتی گردشگران بنیاد

ممنون میشویم اگر مطلب مفیدی در رابطه با هتل و هتلداری میدانید برایمان ایمیل کنید یا در قسمت نظرات قرار دهید.

در ضمن مطالبی را که برای دانلود در پستها قرار میدهیم میتوانید در قسمت پیوندهای روزانه (دانلودها) جستجو کنید.

هم دانشگاهیهای محترم:
جهت استفاده از جزوات درسی و نمونه سوالات میتوانید از طریق موضوعات وب لینک درسهای هتلداری (کارشناسی) را انتخاب کرده و از مطالب مرتبط و مورد نیاز استفاده کنید.

بزودی بخش کتابخانه الکترونیک وبلاگ نیز راه اندازی خواهد شد.

سامانه اطلاع رسانی وبلاگ با شماره 30008150007777 آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما میباشد.

توجه: در صورتی که قصد تبادل لینک دارید این وبلاگ را فقط با نام "هتلداری نماد یک ملت . . ." لینک کنید سپس در قسمت نظرات اعلام کنید تا شما را هم لینک کنیم.
امکانات وب

خانه هاي تاريخي استان قم

رزرو اینترنتی هتلهای ایران

Yahoo Status by RoozGozar.com

.

دانلود فایل