هتلداری
هتلداری نماد یک ملت . . .
قالب وبلاگ

ظروف مورد استفاده در هتل و یا رستوران یکی از موارد بسیار مهم در نشان دادن اعتبار آن مکان میباشد .

همانطور که میدانیم لازمه ی هتلهای ۳ ستاره به بالا داشتن رستوران میباشد . همچنین با داشتن رستوران در هتل بحث روم سرویس ، کافی شاپ و سایر خدمات F&B مطرح میشود . بهترین ظروفی که میشود از آنها در هتل و رستوران و یا سایر اماکن پذیرایی استفاده کرد ظروف چینی میباشد . بهتر است در صورتی که از ظروف چینی در رستوران استفاده میشود از طرح های ساده ی آن استفاده شود . هیچگاه از ظروف طرحدار در رستوران استفاده نکنید . استفاده از رنگ سفید و طرح ساده در این ظروف مزایایی دارد که به نمونه هایی از آنها اشاره میشود.

اولین و شاید مهمترین دلیل آن کنترل پاکیزگی آن است . در ظروفی که روی آنها نقش و نگار زیادی کشیده شده باشد ممکن است هنگام شستشو نقاطی از آلودگی آنها از چشم مخفی بماند .

دلیل دیگر اینکه در بسیاری از کارخانه ها هنگام تولید سرویس های چینی ممکن است در یک مرحله تولید انبوهی از یک مدل انجام شود و پس از آن تولید آن مدل متوقف شود و مدل دیگری تولید شود حال اگر در یک رستوران نیاز به خرید تعدادی از آن مدل مشخص باشد چه باید کرد ؟ یا باید کل سرویس های آن رستوران را تغییر داد و یا اقدام به خرید مدل دیگری کرد که در اینصورت با توجه به دو طرحه شدن ظروف در آن رستوران زیاد صورت خوشی ندارد.

دلیل دیگر در مورد استفاده از ظروف ساده امکان چاپ آرم و نام آن هتل و یا رستوران است که این خود نیز چندین دلیل موجه دارد که به چند مورد از آنها اشاره میشود :

۱- در رستوران های جدید التأسیس که هنوز شناخته شده نیستند و بسیاری از مشتریان آن برای بار اول است که به آن رستوران می آیند در صورتی که خدمات ارائه شده در آن مناسب و با کیفیت باشد ناخود آگاه مشتری به دنبال نام رستوران میگردد که میبایست معمولا نام رستوران همیشه در دسترس مشتری باشد که اگر این نام در ظروف این رستوران حک و چاپ شده باشد کمتر پیش می آید که از دید مشتری مخفی بماند که این خود یکی از راه های موثر تبلیغ میباشد .

۲- یکی دیگر از مسائلی که ممکن است در برخی از رستوران ها با آن برخورد شود این است که گاهی اوقات برخی از مشتریان اقدام به بردن ظروف میکنند که البته این مسئله بسیار کم پیش می آید ولی در اینصورت حتی اگر این اتفاق بیفتد با توجه به چاپ آرم و نام هتل و رستوران روی ظروف این اتفاق به حداقل و یا صفر می انجامد .

۳- دلیل دیگری نیز است و آن اینکه وقتی شما در صدد خرید و سفارش این ظروف هستید با توجه به اینکه میبایست برای مقرون به صرفه بودن تعداد بالایی از آنها را سفارش بدهید پس ناخود آگاه مسئله یکسان بودن سفارش تولید آنها مطرح میشود در نتیجه تمامی ظروف مورد استفاده در آن هتل و رستوران بصورت یکسان از نظر رنگ و طرح و موارد دیگر تولید میشود .

چاپ آرم و نام ، چگونه و کجای ظروف مناسب است؟

به هر حال و آنطور که مسلم است چاپ نام و آرم بر روی ظروف میبایست همراه با قواعد و ضوابط خاص خود باشد و در صورت عمل به آن خارج از ضوابط خاص ممکن است ضرر جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

آنطور که مسلم است چاپ آرم و نام نباید از اندازه ای خاص کوچکتر و یا بزرگتر باشد ، مکان آن در هر جایی از ظروف خیلی جالب نیست . خود طرح آرم و نام میبایست بگونه ای طراحی شود که در عین حال هم نام آن خوانا بوده و هم طرح آن جذاب باشد .

برای مثال چاپ آرم پشت ظروف هیچ فایده ای ندارد زیرا احتمال برگرداندن ظروف و مشاهده ی آن توسط مشتری تقریبا یک در هزار است و یا چاپ آرم و نام در وسط روی ظروف نیز خیلی توصیه نمیشود زیرا هنگام کشیدن غذا در ظروف معمولا آرم و نام زیر غذا قرار میگیرد . همچنین رنگ آرم و نام باید به گونه ای باشد که به راحتی قابل رویت باشد مثلا چاپ رنگ زرد و یا آبی و صورتی و رنگهای کمرنگ اصلا توصیه نمیشود در کل چاپ آرم و نام قواعدی دارد که برخی از آنها عبارتند از :

  • در بشقابها بصورت خوانا (نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک) روی لبه های دور بشقاب باشد .
  • در فنجان و کاسه ها روی لبه ی بیرونی باشد . ( در فنجان اگر آنرا را روبروی صورت خود به گونه ای که دسته ی آن به جای عدد دوازده ساعت قرار بگیرد ، بگیریم جای چاپ آرم در مکان عدد سه میباشد)
  • در قاشق ها ، چنگال ها و کارد ها بهترین جنس آن استفاده از استیل است و بهتر است که دسته های این اقلام بدون گل و یا هر طرحی باشد و به جای گل و طرح دسته ، چاپ آرم و نام روی آنها بصورتی که قابل مشاهده باشد بسیار مناسب است .

هیچگاه از ظروف چینی لب پر شده استفاده نکنید.

در مورد نوع مواد شستشو و نحوه ی ظرفشویی در پستهای بعدی مطالبی آورده خواهد شد که کارکنان بخش F&B لازم است آنها را بدانند تا از وارد شده صدمه به ظروف جلوگیری شده و ظروف از عمر بیشتری برخوردار شوند .


موضوعات مرتبط: دانستنیهای هتلداری، غذا و نوشیدنی (رستوران)، پذیرایی ، تشریفات و مهمانداری
[ ۸۹/۱۱/۱۵ ] [ 18:30 ] [ سیدعلی معلم ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

فارغ التحصیلان کارشناسی مدیریت هتلداری شرکت آموزش، مطالعات و مشاوره سیاحتی گردشگران بنیاد

ممنون میشویم اگر مطلب مفیدی در رابطه با هتل و هتلداری میدانید برایمان ایمیل کنید یا در قسمت نظرات قرار دهید.

در ضمن مطالبی را که برای دانلود در پستها قرار میدهیم میتوانید در قسمت پیوندهای روزانه (دانلودها) جستجو کنید.

هم دانشگاهیهای محترم:
جهت استفاده از جزوات درسی و نمونه سوالات میتوانید از طریق موضوعات وب لینک درسهای هتلداری (کارشناسی) را انتخاب کرده و از مطالب مرتبط و مورد نیاز استفاده کنید.

بزودی بخش کتابخانه الکترونیک وبلاگ نیز راه اندازی خواهد شد.

سامانه اطلاع رسانی وبلاگ با شماره 30008150007777 آماده دریافت پیشنهادات و انتقادات شما میباشد.

توجه: در صورتی که قصد تبادل لینک دارید این وبلاگ را فقط با نام "هتلداری نماد یک ملت . . ." لینک کنید سپس در قسمت نظرات اعلام کنید تا شما را هم لینک کنیم.
امکانات وب

خانه هاي تاريخي استان قم

رزرو اینترنتی هتلهای ایران

Yahoo Status by RoozGozar.com

.

دانلود فایل